Balances and Scales
Filtered Search Results
Mettler Toledo™ Analytical Weight Sets: ASTM™ Class 3
Square sheet and cylindrical weights
| Product Type | Analytical Weight |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 3 |
| Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | ISO17025:2005, ISO9001, ISO14001 environmental standard |
| Density | 7.9kg/dm3 at 20°C |
Sartorius Individual Precise Calibration Weight
ASTM Class 1 Individual Precise Calibration Weight without Certificate.
| Product Type | Calibration Mass |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 1 |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Quintix™ Semi-Micro Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers four different weighing ranges to fulfill the needs of most 5-digit weighing applications
| Height (Metric) | 316 mm |
|---|---|
| Depth (English) | 14.8 in. |
| Width (English) | 8.4 in. |
| Calibration | isoCAL (automatic internal adjustment) |
| Width (Metric) | 214 mm |
| Height (English) Chamber | 8.5 in. |
| Type | Semi-micro Balance |
| Format | Semi-Micro |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Touchscreen |
| Capacity | 40 g, 60 g |
| Depth (Metric) | 376 mm |
| Height (Metric) Chamber | 218 mm |
| Height (English) | 12.4 in. |
Sartorius Entris™ II Advanced Analytical Balances
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Over 38 different models offer various benefits such as real-time level support, integrated protection systems, CalAuditTrail, a graphic touch display, and 13 built-in application programs
| Type | Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | Class I |
| Readability | 0.1 mg |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin; USB UTL; USB Device |
| Amperage | 0.2 A |
| Stabilization Time | ≤1.5 sec. |
| Model | Electronic Analytical Balance |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CE Certificate, CSA for Canada |
Sartorius Cubis™ II Ultra-High Resolution Semi-Micro Balances MCE
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II laboratory balances are modular, therefore they allow to choose between applications and configurations which suit the best to the needs. These balances can be configured at the level of display, draftshields, software applications, and hardware functions.
| Type | Semi-micro Balance |
|---|---|
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
Sartorius Cubis™ II Precision (2-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Width (Metric) | 240 mm |
Sartorius Cubis™ II 66S High-Capacity Advanced Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 61 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCE User interface - PROMO
Cubis™ II Precision High-Capacity Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
Sartorius Cubis™ II 36P High-Capacity Essential Micro Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Cubis™ II range of high-capacity micro balances with a maximum load between 32 g and 111 g and a readability between 0.001 mg and 0.002 mg provide the ideal choice for a broad range of applications.
| Electrical Requirements | 100/240 V |
|---|---|
| Type | Micro Balance |
| Legal for Trade | No |
| Readability | 0.01 mg, 0.001 mg |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Capacity | 32 g, 10.1 g |
| Connection Type | USB A, USB B, USB C |
| Stabilization Time | 3.5 sec., 2.5 sec. |
| Material | Stainless Steel |
Sartorius Cubis II MTS Balance PROMO
The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis™ II balance to all weighing tasks.
| Type | Balance |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin |
Sartorius 100% Legal-for-Trade (NTEP) Analytical Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
NTEP-compliant Entris™ II legal for trade balances are the only ones in their class offering LED touch technology, 12 built-in applications and NTEP compliant lock-down external calibration. With 14 models to choose from, you'll surely find a model to meet your legal for trade weighing needs.
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
|---|---|
| Readability | 0.1 mg |
| Stabilization Time | ≤1.5 sec. |
| Material | Polybutylene Terephthalate (PBT); Glass; Stainless Steel |
| Languages | English, German, France, Italian, Spanish, Portuguese, Russian, Polish |
| Calibration | NTEP compliant lock-down external calibration |
| Diameter (English) Outer Pan | 3.5 in. |
| Dimensions (D x W x H) | 219 x 317 x 345 mm |
| Height (English) Chamber | 9.4 in. |
| Diameter (Metric) Outer Pan | 90 mm |
| Leveling | Manual |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Touchscreen |
| Linearity | 0.2 mg |
| Connection Type | D-Sub Connector, 9-Pin |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance; Certificate of Compliance |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| Height (Metric) Chamber | 240 mm |
Mettler Toledo™ Standard Line Weight: 20g E2 PL
Standard Line Weights. Specially used stainless steel, including the mg range, ensures anti corrosive surfaces with low magnetization and susceptibility values. Solid, one piece construction and mirror-polished surface grades give stable values.
METTLER TOLEDO Advanced MX Legal for Trade Analytical Balance
METTLER TOLEDO Advanced MX Legal for Trade Analytical Balances offer a brand new feature, the Backlit Draft Shield. Brightness extends over the draft shield's entire back panel providing exceptional visibility of the work area for highly precise dosing.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Analytical Balance |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, Ethernet |
| Stabilization Time | 2 sec. |
| Material | Metal |
Mettler Toledo™ Excellence Precision Balance
Precision Balances are highly intuitive and reliable with key features to simplify weighing tasks and increase efficiency.
| Electrical Requirements | Input: 100 - 240 V AC ± 10%, 50 - 60 Hz, 1.8 A |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |